Jak vybrat hoverboard?

Hoverboard, kolonožka, dvoukolka či elektroboard… Mnoho názvů pro jeden z nejstylovějších způsobů osobní přepravy. Hoverboard vzhledem připomíná skateboard, má však elektrický pohon a ovládá se tak pouze přenášením váhy. Buďte cool jako Marty McFly a předjeďte dobu.

hoverboard lamborghini

Co si ujasnit před výběrem

  • Kdo a jak bude hoverboard využívat?
Využití, věk a zkušenosti jezdce

V první řadě je třeba zohlednit věk a zkušenosti osoby. Pro dítě vyberete menší a lehčí hoverboard s osvětlením a reproduktory. Dospělý muž ocení bytelnější kousek s vyšší rychlostí, alarmem a ovládáním pomocí smartphonu. Stejně tak byste měli vědět, zda se bude na kolonožce jezdit především po městě a asfaltu, nebo se podíváte i do terénu. Pokud budete hoverboard častěji přenášet, zaměřte se na lehčí silniční modely disponující přepravní taškou. 

  • Jak poznám kvalitně provedený hoverboard?
Kvalita zpracování a materiál

Na těle hoverboardu najdete plast a kovové prvky. Kvalita těchto částí může být různá, proto doporučujeme volit modely ověřených značek. Právě u nich budete mít jistotu dobrého zpracování a odolnosti proti poškrábání. U zpracování stroje si dále všímejte, zda nemá ostré, neobroušené hrany a zda jsou jednotlivé díly dobře pospojované.

Dobře si prohlédněte také pneumatiky. Ty by měly být na první pohled kvalitně vyrobené, bez zpuchřelých částí a jiného mechanického poškození. Materiál by měl být pevný a při stlačení by se neměly nápadně promáčknout.

  • Mám v okolí servisní místa či prodejnu náhradních dílů?
Náhradní díly a servis

Při nákupu volte prověřené výrobce, kdy budete mít jistotu dostatku náhradních dílů a také většího množství servisních míst. Pokud se vám hoverboard porouchá, vyhnete se zdlouhavému odesílání do jednoho centrálního servisu, nebo dokonce do jiné země. 

  • Jak chci, aby můj hoverboard vypadal?
Design

Na první pohled jsou si hoverboardy svou konstrukcí velmi podobné, ale díky vzhledu a doplňkům se vyčleníte z davu. Existují desítky rozličných designů, včetně napodobenin graffiti nebo maskáčového vzoru. Můžete zvolit sportovněji vypadající model s ostrými hranami, kolonožku v metalické barvě i hoverboard s reproduktory a osvětlením.

minisegway

Typy hoverboardů

Existuje několik základních druhů hoverboardů. Jedny jsou vhodné na silnici, jiné do terénu a není radno je zaměňovat. Vše v jednom umožní prémiové hoverboardy, které jsou svým určením zpracováním vhodné pro zkušenější jezdce.

Silniční

Bývají označované také termíny „klasické“ nebo „standardní“. Tyto kolonožky jsou vhodné primárně do města, na cyklostezky nebo do interiéru. Počítejte s nižším profilem a menšími koly o velikosti většinou 6,5“ (okolo 17 cm). Kolečka jsou hladká nebo s nižším vzorkem a díky tomu na rovné ploše excelují. Oproti tomu vám jízda i v méně náročném terénu může činit obtíže. Díky menším požadavkům na bytelnost a odolnost je jejich cena nižší.

Offroad

Terénní hoverboardy mají zvýšený podvozek a zhruba 10“ kola. Robustnější konstrukce a profil kol umožňují jízdu na polní cestě nebo v písku rychlostí až 15 km/hod. Připravte se však, že za tyto schopnosti zaplatíte hmotností kolem 25 kg a také cena může být oproti silničním kusům vyšší.

Premium

Tyto stroje kombinují plusy obou výše zmíněných typů. K tomu přidávají precizní zpracování, kvalitnější materiály, zvýšenou stabilitu a také vyšší rychlost a delší dojezd. Tyto kolonožky jsou často určené pro náročnější jezdce, kteří už mají nějaké zkušenosti. 

Hoverboard, gyroboard nebo segway?

Ve všech případech se jedná o elektrická vozítka ovládaná přenášením váhy. Hoverboardy vzhledem připomínají skateboardy. Odlišují se však od nich přidaným elektrickým pohonem a také dvěma koly umístěnými po stranách desky pro jízdu tělem vpřed. Segwaye a gyroboardy taktéž disponují dvěma koly na stranách nášlapné desky a navíc mají i kolenní opěrku nebo madlo pro držení a ovládání.

Dalším akumulátorem poháněným dopravním prostředkem jsou elektrokoloběžky. Díky orientaci stojné plochy je třeba na nich jet s chodidly za sebou, nikoliv vedle sebe jako u výše uvedených strojů. Také elektrokoloběžky disponují madlem k držení. Lze na nich zpravidla dosáhnout vyšší rychlosti a také mají delší dojezd. Jak na výběr elektrokoloběžky vám poradíme zde.

graffiti hoverboard

Parametry hoverboardů

Maximální váha jezdce

Pod tímto parametrem se skrývá nosnost hoverboardu. Zpravidla se pohybuje kolem 120 kg, ale najdete i kolonožky podporující až 130 kg. U lehčích jezdců či dětí lze vybírat z boardů s nosností 60 kg, a existují i stroje, které unesou 90 kg či 100 kg.

Výrobcem doporučenou nosnost dodržujte, jelikož bude mít vliv na ovládání hoverboardu. Při přetěžování stroje byste navíc mohli zkrátit dojezd nebo dokonce způsobit poškození konstrukce.

Dojezd

Tento parametr vás bude zajímat v případě, že s hoverboardem plánujete podnikat delší výlety. Obvyklá hodnota se pohybuje nejčastěji mezi 15 až 25 km. Najdete však i kolonožky s dojezdem 40 km.

Výše uvedené hodnoty považujte spíše za přibližné. Reálný dojezd ovlivňuje mnoho faktorů, mezi jinými například váha jezdce nebo profil trati. Pokud maximální dojezd překročíte a stroj se vybije, budete potřebovat elektrickou síť či výkonnou nabíječku k jeho nabití.

Maximální rychlost

Na většině hoverboardů je nejvyšší rychlost nastavena na 12–16 km/hod. Ty nejvýkonnější stroje ale mohou dosáhnout až 20 km/hod. Pro tuto rychlost je nezbytná kvalitní silnice, jezdec by měl mít helmu a chrániče na kolena a lokty. Pokud kupujete hoverboard pro dítě, zaměřte se na maximální rychlost 5-10 km/h.

Doba nabíjení

Doba nabíjení je v průměru 1 až 3 hodiny. Ideální je, pokud má hoverboard ukazatel nabití, abyste vždy věděli, kolik energie mu zbývá. 

Rozměry a hmotnost

Šířka čili délka nášlapné plochy je nejčastěji v hodnotách od 55 do 70 centimetrů. Lišit se může díky kolům nebo v tom, jak velké místo budete mít pro nohy. Výška se pohybuje kolem 20 cm v případě silničních strojů, u offroadových modelů se dostanete až ke 30 cm. Posledním rozměrem je hloubka nášlapné plochy, která odpovídá přibližně od 25 do 30 cm. Tento parametr naznačuje, jak se vám budou na hoverboard vejít chodidla na délku.

Nejlehčí stroje váží kolem 10 kg. Jsou určené na silnici a díky jejich nižší váze se s nimi snáze manipuluje. Standardem je hmotnost okolo 15 kg, ale u terénních modelů počítejte až s 25 kg. Hmotnost stroje je odvislá od typu hoverboardu, kvality zpracování a bytelnosti použitých materiálů. 

Maximální úhel stoupání

Pokud se budete pohybovat v exteriéru se stoupavým a klesavým terénem, sledujte i tento parametr. Úhel stoupání se nejčastěji pohybuje mezi 10 až 15 stupni. Terénní a prémiové stroje mohou vyjet i prudší kopce, ale i 15stupňové stoupání je více než dostatečné pro většinu uživatelů.

hoverboard fire

Funkce a výbava hoverboardů

  • Osvětlení - v nabídce naleznete modely s podsvíceným podvozkem, a dokonce i s různými světelnými efekty během jízdy. Stejně tak mohou mít světlomety vpředu i vzadu pro jízdu po setmění.

  • Bluetooth - ideální technologie k propojení hoverboardu s vaším mobilem. Se smartphonem ho tak můžete ovládat nebo si pustit hudbu.

  • Integrované reproduktory - díky vestavěným reproduktorům můžete během jízdy poslouchat oblíbenou hudbu. 

  • Dálkové ovládání - s dálkovým ovládáním můžete například rozsvítit nebo vypnout osvětlení, ale nejčastěji ho budete využívat pro uzamčení hoverboardu. Nikdo s ním tak nebude moci odjet bez vašeho vědomí.

  • Ovládání smartphonem - světelné efekty, hudba, alarm – to vše je možné ovládat díky aplikaci ve vašem chytrém telefonu. Výrobce by měl sám nabídnout aplikaci pro systémy iOS nebo Android a propojení s hoverboardem bude přes Bluetooth. 

  • Alarm - pokud s kolonožkou bude kdokoli nakládat bez vašeho vědomí, alarm vás na to upozorní. Buď do aplikace, nebo se spustí klasický zvukový alarm.

  • Integrované blatníky - naštěstí je najdete u téměř každého modelu. S nimi můžete vyjet prakticky za každého počasí. 

  • Protiskluzová nášlapná plocha - důležitá část výbavy, obzvláště ve vlhku. Hladká podrážka v kombinaci s hladkými nášlapnými plochami totiž není ideální kombinace a mohli byste podklouznout. Protiskluz může zajišťovat například nalepená gumová podložka, nebo jeho zdrsnění do vzorku. 

offroad lightning

Rady a zajímavosti

Jak hoverboard funguje?

Jízda na hoverboardu je jednoduchá, ale je třeba si to trochu osahat. V principu jde o přenášení váhy vpřed, vzad a do stran. Pokud s podobným vozítkem nemáte žádné zkušenosti, na internetu najdete velké množství návodů.

Bezpečnost jízdy

Zvlášť pokud bude na hoverboardu jezdit dítě, určitě rovnou přikupte i helmu a chrániče. Ochranné pomůcky pak lze doporučit i pro jízdu v terénu či pro rychlejší jízdu na silničním stroji. V ideálním případě se vždy vyhýbejte místům s velkým provozem nebo koncentrací chodců. Při jízdě v interiéru si dejte pozor na prostory s větším množstvím nábytku a jiných překážek.